DOLAR 7,41260.58%
EURO 9,03630.53%
ALTIN 441,81-0,28%
BITCOIN 2436660,86%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Benzinde 19 Kuruş indirim

Benzinde 19 Kuruş indirim

ABONE OL
22 Eylül 2020 22:31
Benzinde 19 Kuruş indirim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS), yaptığı duyuruya göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre satış fiyatına 19 kuruş indirim yapıldı. Fiyat indiriminin ardından benzinin litre satış fiyatı İstanbul’da ortalama 6,85 liradan 6,66 liraya, Ankara’da 6,93 liradan 6,74 liraya, İzmir’de ise 6,95 liradan 6,76 liraya gerileyecek. Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor

Benzin ve Dizel Arasındaki Fark Nedir?

İkisininde başlangıcında az akışkan koyu renkli bir kütle var. ham petrol 500 farklı maddeden oluşuyor. Bu haliyle pek bir işe yaradığı söylenemez tabi. Bu ham petrol öncelikle rafinerilerde işlenir. Zincir Hidrokarbon molekülleri cracking denen bir işlemle parçalanır ve daha sonra tasnif edilir. Kısa zincirlerden benzin elde edilir, uzun zincirlerden de dizel.

Hidrokarbon: karbon ve hidrojen CxHy atomlarından oluşan kimyasal bileşiklerin genel adıdır. Örneğin metan, bir karbon ve dört hidrojen atomundan oluşan bir hidrokarbon dur.

Benzin ve dizel arasındaki belirleyici fark
Benzin ve dizel arasındaki belirleyici fark molekül zincirindeki uzunluktadır. Zincirler ne kadar kısaysa yakıt da o kadar kolay alev alacaktır. Dizelin molekül zincirleri uzundur o yüzden hemen yanmaz, benzinin molekül zincirleri ile ise daha kısadır ve tabi dolayısıyla hemen tutuşacaktır. Benzin ve dizel motorları farklı çalışır ve bunu seslerinden ayırt etmek mümkündür. Ayrıca dizel motorlarının yakıt tasarrufu yaptığı kabul edilir. Ancak göz ardı ettiğimiz bir nokta var; dizel benzinden ağırdır. Ayrıca dizel daha fazla karbondioksit üretir. Kıyaslayacak olursak 7.6 litre dizel, 10 litre benzin kadar karbondioksit açığa çıkarır.

Otomobillerin ilk üretildiği yıllarda henüz benzin istasyonları yoktu, o günlerde depolar eczanelerde doldurulurdu. Fiyatlarda değişiklik olmadığı kesin.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.