DOLAR 8,4507-0.65%
EURO 10,2610-0.15%
ALTIN 499,220,00
BITCOIN 4344702,70%
İstanbul
21°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kulak ağrısını geçirmenin yolları

Kulak ağrısını geçirmenin yolları

ABONE OL
27 Eylül 2020 14:51
Kulak ağrısını geçirmenin yolları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Soğuk

Sıcak gibi soğuk da kulak ağrısını giderme yöntemidir. İnce bir kumaş parçasının içine buz torbası hazırlayabilirsiniz. Kulağınızın altına yerleştirerek 20 dakika boyunca soğuğun ağrınızı geçirmesini bekleyin. Buzu kesinlikle çıplak olarak teninize değdirmemelisiniz. Çocuklar söz konusu ise çok daha dikkatli olmalı, kumaşa sarmadan buzu kulağınıza koymamalısınız. Soğuğun sıcaktan daha etkili bir yöntem olduğuna dair görüşler var. En iyi yöntem ise 20 dakika sıcak su torbası uyguladıktan sonra 20 dakika soğuk buz bekletmek olacaktır.

Kulak damlası

Reçetesiz satılan kulak damlaları da geçici olarak ağrıyı geçirebilir. Ve tüm ilaçlarda olduğu gibi kulak damlasında da son derece dikkatli olmak, prospektüsü iyice okumak ve çocuklara vermeden önce doktora danışmak gerektiğini unutmayın. Kulak damlaları, antibiyotik ve geniş etkili ilaçların yerini tutmayacaktır, ağrı bir süre sonra tekrarlayabilir, bu durumda bir an önce bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Ayrıca kulak damlalarını çocuklarda kullanmadan önce nasıl damlatılması gerektiği konusunda uzman desteği almanız gereklidir, doğru uygulanmadığı taktirde kulak yoluna zarar verme riskiniz olduğunu unutmamalısınız.

Masaj

Bazı kulak ağrılarında çene ve dişlere, baş bölgesine kadar yayılma görülebilir. Ağrının merkezinden etrafındaki kaslara yapılacak hafif ve nazik masaj ağrıyı gidermenize yardımcı olacaktır. Örneğin ağrı kulağın arka bölümündeyse boyun ve çeneye giden kaslara masaj yapabilirsiniz. Masaj yöntemi özellikle enfeksiyon kaynaklı ağrılarda yardımcı olacaktır. Aşağıya doğru hareketlerle kulağın arkasından başlayıp boyun bölgesine doğru devam edin. Baskıyı aşağı hareketlerle devam ettirerek boyundan yukarıya çıkın ve kulağın önüne kadar devam edin. Bu masaj yöntemi sayesinde kulakta biriken fazla sıvının dağılmasını sağlayabilir, ağrının kötüleşmesini engelleyebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak halk arasında en fazla kullanılan doğal ilaç ve ağrı kesici olarak kullanılır. Araştırmalar sarımsağın antimikrobiyal özelliği sayesinde enfeksiyon tedavisinde kullanılabileceğini kanıtlıyor. Sarımsağı doktorunuzun verdiği antibiyotiklerin yerine kullanamayacağınızı unutmayın, doktorunuzun belirlediği ilaç tedavisinin etkisini kuvvetlendirmek için sarımsak etkili bir çözüm olacaktır. Kulak ağrısından korunmak için günde 1 diş sarımsak yemeyi deneyin. Sarımsak ile kulak damlası da hazırlayabilir, enfeksiyonun kötüleşmesini engelleyebilirsiniz. 2-3 diş sarımsağı 2 kaşık hardal veya susam tohumu yağı ile pişirin, iyice kahverengi bir renk alana dek ocakta iyice birbirine karıştırın. Ardından her iki kulağınıza da bir veya ikişer damla damlatın.

Soğan

Tıpkı sarımsak gibi soğan da etkili bir ağrı kesici ve enfeksiyon tedavisi amacıyla kullanılabilir. Yine sarımsak gibi soğanın da doktorunuzun verdiği tedaviye ek olarak kullanabilirsiniz, ilacın yerini almayacaktır. Mikrodalga fırında soğanı 1-2 dakika ısıtın. Fırından çıkartıp suyunu sıkın ve her iki kulağa damlatın Soğan suyunun kulak yolundan rahat geçebilmesi için 10 dakika uzanmanız faydalı olacaktır. Gerektiği kadar tekrarlayabilirsiniz.

Emmek

Östaki borusunda oluşan baskı kulak ağrısına neden olabilir. Kulaktaki basıncı emerek hastanın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Emzirme dönemindeki bebeklerde anne sütü emmek kulak ağrısını rahatlatabileceğinden mümkün olduğunda emzirebilirsiniz. Ayrıca yetişkin ve büyük çocuklarda kulak ağrısını geçirmek için sert şeker veya pastil de işe yarayabilir.

Anne sütü

Anne sütü antimikrobiyal bir besindir. Araştırmalar bir annenin anne sütünün bebeğin karşı karşıya kaldığı mikroplara göre değiştiğini gösteriyor. Anne sütünün etkisini bebeklerde en iyi şekilde gösterdiğini biliyoruz. Bebeklerin ve çocukların anne sütünü emerek almaları da faydalarını kuvvetlendiriyor. Ancak bazı kaynaklara göre anne sütü yetişkinler için yardımcı olabiliyor. Anne sütü, topikal, deriye uygulanması da fayda sağlayabiliyor. Ağrıyan kulağa anne sütü damlatılması, kulak ağrısını gidermekte etkili bir çözüm olabilir.

Reçetesiz ilaçlar

Streoid içermeyen ağrı kesiciler, kulak ağrısını geçirebilir. Ancak ilaç kullanırken çok dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın! Özellikle bebeklere ve çocuklara bazı basit görünen ilaçların verilmemesi konusunda doktorların uyarısını dikkate almalısınız. Doktorlar özellikle 2 yaş altındaki çocuklara reçetesiz ilaçların verilmeden önce mutlaka bir uzmana danışılması gerektiğini belirtiyorlar. Bebeklerde ve çocuklarda ilaçların yaratabileceği yan etkilerin tehlikesini göz ardı etmemek, doktora danışmadan dozajı belirlememek konusunda ebeveynleri dikkatli olmaya çağırıyorlar.

Sıcak

Elektrikli ısıtıcı pedler ve sıcak su torbaları iltihabı azaltabilir ve kulaktaki ağrıyı geçirmenize yardımcı olabilir. Isıtıcı ped veya sıcak su torbasını 20 dakika boyunca kulağınızda tutun, daha iyi sonuç alabilmek için boynunuza ve boğazınıza sıcaklık vermeyi unutmayın. Dikkatli olunması gereken birkaç nokta var. Öncelikle ısıtıcı ped veya sıcak su torbasını yakacak derecede sıcak olmamalı. Sıcağı kulağınızda tutarken uykuya dalmamalısınız. Ayrıca çocuklar için bu yöntemi kullanacaksanız mutlaka yanlarında beklemelisiniz.

Kulak ağrısının nedenleri nelerdir?

Kulak ağrısı her yaş grubunda görülebilen ve son derece rahatsız edici bir problem. Aynı zamanda işitme kaybı, kaşıntı, çınlama, dolgunluk hissi, kulakta akıntı gibi yakınmalar da ağrıya eşlik edebiliyor. Tıbbi adı otalji olan ağrının altında enfeksiyonlardan travmalara kadar birçok neden bulunuyor. Dolayısıyla hafif, şiddetli, zonklayıcı, ani girip çıkan, çevreye yayılan gibi çok farklı belirtiler gözlenebiliyor. Ancak nedeni ne olursa olsun kulak ağrısı durumunda, özellikle de çocuklarda vakit kaybedilmeden hekime başvurmak gerekiyor.

Orta kulak enfeksiyonu

Özellikle çocuklarda kulak ağrısının en sık nedenini orta kulak enfeksiyonları oluşturuyor. Genellikle nezle, grip, anjin gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarını takip eden günlerde ortaya çıkan kulak ağrısına ateş, akıntı, işitme kaybı da eşlik edebiliyor. Hekim kontrolünde antibiyotik tedavisi gerektiren ağrı birkaç saat ile bir gün içinde azalıp geçebiliyor. Ancak bu dönem içinde özellikle çocukların rahatlamasının ebeveynler açısından aldatıcı olmaması ve antibiyotik tedavisine en az 10 gün devam edilmesi önem taşıyor.

Orta kulakta sıvı birikmesi

Bir başka kulak ağrısı sebebini de orta kulakta sıvı birikimi oluşturuyor. Özellikle 2-7 yaş arasındaki çocuklarda sık karşılaşılıyor. Bir çeşit kulak iltihaplanması olan bu durumda ağrının çok şiddetli olmamakla birlikte zaman zaman tekrarladığı gözleniyor. Orta kulakta sıvı birikmesiyle başlayan bu durum işitme kaybına da neden olabileceği için önem taşıyor. Bu nedenle önce ilaç tedavisi, gerekirse de cerrahi tedaviye başvurmak gerekebiliyor.

Dış kulak enfeksiyonu

Kulakta ağrı yaratan bir diğer önemli sorun ise dış kulak enfeksiyonu. Dış kulak yolunu kaplayan derinin sık ıslanması ve nemlilik oluşmasıyla meydana geliyor. Bu nedenle, yüzme mevsiminin açılmasıyla birlikte, özellikle de yaz aylarında dış kulak enfeksiyonları artmaya başlıyor. Şiddetli ağrı ile kendini gösteren sorun antibiyotik ve lokal pansuman ile tedavi edilebiliyor. Ayrıca, tedavi boyunca kulağın ıslanmaması ve kuru tutulması önem taşıyor.

Kulak salgısının birikmesi

Kulak kiri denilen dış kulak yolunun doğal salgısı bazı durumlarda kulak yolunda birikip sertleşerek ağrıya neden olabiliyor. Doç. Dr. Aras Şenvar, bu durumda kulağın gliserinle yumuşatılması ve mutlaka bir uzman hekim tarafından temizlenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ayrıca kitleyi daha ileri itme ve kulak zarına zarar verme riski doğabileceğinden, kulak temizliği için pamuklu çubuklar kullanmak doğru bulunmuyor.

Travmatik durumlar

Günlük yaşam içinde karşılaşılabilecek, kulak kepçesinin delici, kesici yaralanmaları, kepçenin donması gibi kulaklara yönelik travmatik durumlar da ağrıya neden olan etkenler arasında sıralanıyor. Bununla birlikte, uçak yolculuğu, dalış gibi basınç değişikliklerine bağlı oluşan barotravmalar da kısa ya da uzun süreli kulak ağrısı yaratabiliyor. Uçağın inişi sırasında kulakta oluşan ağrı ve tıkanma çoğunlukla kendiliğinden veya sık yutkunmayla geçebiliyor. Ancak genel olarak sebebe göre tedavi uygulanan travmatik durumlarda vakit kaybetmeden hekime başvurmak önem taşıyor.

Zona hastalığı

Herpes Zooster virüsü ile oluşan ve zona diye bilinen viral enfeksiyonlar özellikle kulak kepçesi ve dış kulakta yerleşerek ağrıya neden olabiliyor. Kaşıntı, kızarıklık, çınlama ve baş dönmesinin de ağrıya eşlik edebildiği bu sorunun tedavisinde antiviral ilaçlardan yararlanılıyor.

Farklı bölgelerde ortaya çıkan hastalıklar

Kulağın duyu sinirlerinin kulak dışındaki bölgeleri de uyarması sonucu başka bölgelerdeki patolojilerden kaynaklanan ağrılar yaşanabiliyor. Bunlara da yansıyan ağrılar deniyor. Örneğin baş ve boyunun herhangi bir bölgesinde ağrıya neden olabilecek bir sorun yansıyan kulak ağrısına yol açabiliyor. Ayrıca, çene eklemi bozuklukları, diş hastalıkları, dişeti sorunları, boğaz ve genizdeki hastalıklar, gırtlak sorunları, kulak etrafında deri, deri altı hastalıkları, boyunda lenf bezleri ile ilgili sorunlar, reflü, boyun omurları ile ilgili hastalıklar, adale spazmları da yansıyan kulak ağrılarına neden olabiliyor. Özellikle baş, boyun ile ilgili bir tümoral hastalığın erken tanısı bakımından yansıyan kulak ağrılarında çok dikkatli olunması ve vakit kaybedilmeden ayrıntılı muayene yapılması gerekiyor.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle