Connect with us

SAĞLIK

Sağlıklı ve güzel görüne dişler için diş beyazlatma yöntemleri

Dişler bir kişinin gülüşüne ve sosyal yaşantısına direkt olarak etki eder. Dişler kemiksi parçalar olduğu için zamanla aşınmalar ve çürümeler gösterir.

Published

on

Diş beyazlatma yolları arasında en bilinen yöntem diş macunudur. Piyasada satılan diş macunlarının içeriklerindeki maddelerin doğal olmadığı ve hatta uzun vadede insan vücuduna zarar verdiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumdadır.

Burada bir not düşmek gerekiyor: diş macunu kullanılmasın demek doğru değildir. Ancak, diş macunu kullanılacaksa mutlaka içeriğinde florür olmayanların seçilmesi gerekiyor.) Doğal olmayan diş macunlarına karşı tek çözüm ise evde kendi imkanlarınızla diş macunu yapmak.

DİŞ BEYAZLATMA YÖNTEMLERİ

Diş beyazlatma ürünleri oldukça çeşitlidir. Ama uzmanların tüm önerileri bunun için doğal yolların kullanılmasıdır. Doğal olmayan ürünler genel anlamda diş minelerine zarar verdiği için uzun vadede dişler için çok zararlıdır.

Bugün bilinen birçok doğal organik ve inorganik madde dişlerin beyazlamasına yardımcı olabiliyor.

Doğal Diş Beyazlatma

Diş beyazlatmak için birçok doğal yol vardır. En bilinen yöntem karbonatla diş beyazlatma, eski zamanlardan beri kullanılır. Karbonatın bir diğer yararı ise ağız yaralarına iyi gelmesi ve ağızdaki bakterileri temizlemesidir. 1 çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı adaçayı ve 1 çay kaşığı tarçını birbirine ekleyin. Yatmadan önce dişlerinizi bu karışımla fırçalayın.

Çilek, çok iyi bir diş beyazlatıcı olarak görev yapar. Çileğin en önemli özelliği tartar oluşumunu önlemesidir. Çilek, flörürsüz diş macunu ile birlikte kullanılırsa daha etkili olur. Çileğin diş beyazlatmada bu kadar etkili olmasının nedeni içeriğindeki malik asittir. Malik asit aynı zamanda ağızda asitliği artırarak bakterilerin yaşayamayacağı bir ortam oluşturur.

Dişler nasıl beyazlatılır?

Tuz oldukça iyi bir antibakteriyeldir. Üstelik dişin aşındırma özelliği de vardır. Bu nedenle dişteki sarılıkları da giderir.

Bunlarında dışında diş beyazlatma için kullanılan doğal beyazlatma yöntemlerinden biri de defne yaprağıdır. Bir portakalın kabuğunu rendeleyip defne yaprağı ile karıştırırsanız ortaya macun kıvamından bir karışım çıkar. İşte bu macunla dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Üstelik portakal da asidiktir. Ağız bakımı için iyi gelir.

Dişleri beyazlatan bir diğer yöntem de havuçtur. Havuç içeriğindeki maddelerden dolayı değil, havucun sert yapısından dolayı beyazlatma özelliğindedir.

Çoğu zaman çöpe attığımız muz kabuğunun diş macunu olarak kullanılabileceğini biliyor musunuz? Evet, muz kabuklarının iç kısmından bir macun elde edip dişlerinizi fırçalayabilirseniz bir süre sonra dişlerinizin beyazladığını göreceksiniz. Haftada 3 ya da 4 kere muz kabuğu ile dişler fırçalanabilir.

Asidik meyvelerin ağız sağlığı ve diş beyazlatma için önemli olduğunu söylemiştik. Bu bakımdan domates ve limon da çilek ve portakal gibi oldukça etkilidir.

Diş Beyazlatma Fiyatları: Evde diş beyazlatmanın dışında dişçiler tarafından uygun alet ve tekniklerle diş beyazlatma işlemi uygulanmaktadır. Ancak, bu yöntem sık kullanılırsa diş minelerine zarar verebilir. Diş beyazlatmanın fiyatı 200 ile 450 TL arasında değişir.

 100 kez okundu,  2 kez bugün okundu

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

GÜNCEL

ASTROLOJİ

ÇOK OKUNAN HABERLER