DOLAR 7,43410.86%
EURO 9,04320.73%
ALTIN 438,92-0,93%
BITCOIN 236382-1,23%
İstanbul
11°

AZ BULUTLU

18:15

AKŞAM'A KALAN SÜRE

 • Cine5
 • GÜNCEL
 • Sayıştay üyeliği nedir? Nasıl Başvurulur?

Sayıştay üyeliği nedir? Nasıl Başvurulur?

ABONE OL
16 Ocak 2020 09:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sayıştayın görev çerçevesi Anayasa’da düzenlenmiştir. 1876 Anayasası’ndan beri Sayıştay anayasal bir kuruluş olma statüsünü devam ettirmektedir.

Bağımsızlık sayıştayların olmazsa olmaz özelliklerinden biridir. Gerek yargı erkiyle donatılmış olması, gerekse de devletin organik yapısı içerisinde herhangi bir üst kuruluşa bağlı kılınmaksızın özel bir statü tanınmış olması dolayısıyla Sayıştay, en üst düzeyde bağımsızlığa sahip bir kurumdur.

Kıta Avrupası ve özellikle Fransa modelinden esinlenilerek kurulan Sayıştay kurulsal şekilde organize edilmiş ve yargı yetkisi ile donatılmış sayıştay örneklerinden biridir. Sayıştayın “hesap mahkemesi” olarak vasıflandırılması bu kurulsal yapılanmaya ve yargı yetkisine işaret etmektedir. Sayıştay tarafından verilen kesin hükümlere ilişkin olarak sorumlular başka bir idari yargı yoluna başvuramamaktadır.

Sayıştay Parlamento adına denetim yapmakla birlikte, Parlamento ile organik bir bağı bulunmamaktadır. Denetimin planlanması, uygulanması ve sonuca bağlanması faaliyetleri mevzuat çerçevesinde, herhangi bir organın müdahalesi olmaksızın doğrudan Sayıştayca yürütülmektedir. Sayıştay, denetim usul ve esaslarını da teşkilat kanunu çerçevesinde doğrudan kendisi belirlemektedir.

Sayıştay bütçesi yürütme organının müdahalesi olmaksızın doğrudan Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulmaktadır. Sayıştay bütçesine ilişkin iş ve işlemleri Sayıştay Başkanı yürütmektedir.

Sayıştay Başkanı beş yıllık bir süre için, Sayıştay üyeleri ise herhangi bir süre kaydı olmaksızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından seçilmekte; Sayıştay denetçileri de kurum tarafından açılan yarışma sınavıyla işe alınmaktadırlar.

Sayıştay Başkanı ve üyeleri azlolunamamakta ve kendileri istemedikçe 65 yaşından önce emekliye sevk edilememektedir. Meslek mensuplarına yargıçlar için öngörülen teminatlar tanınmıştır.

Sayıştay Üyelik Başvurusu Şartları

Başkanlığımızda halen boş bulunan beş (5) üyelik için 6085 sayılı Sayıştay Kanununun 12 nci maddesinde belirtilen niteliklere sahip istekliler arasından üye seçimi yapılacaktır. 

Aynı Kanunun 15 inci maddesi hükmü gereğince seçimi yapılacak üyeliklerin; biri (1) “Sayıştay meslek mensupları”, dördü (4) “diğer adaylar” kontenjanından boşalmış bulunmaktadır.

Seçime katılmak isteyenlerin ilk duyuru tarihinden itibaren otuz (30) gün içerisinde aşağıda yazılı belgeleri de eklemek suretiyle bir dilekçe ile “T.C. Sayıştay Başkanlığı İnönü Bulvarı No: 45, 06520 Balgat/ANKARA” adresine şahsen veya posta ile başvurmaları gerekmektedir.

Postadaki gecikmeler kabul edilmeyecektir.

İlgililere duyurulur.

Dilekçeye Eklenecek Belgeler:

1- Özgeçmiş (bir A4 sayfasını geçmeyecek şekilde)
2- En az dört yıllık yüksek öğrenimi bitirdiğine ilişkin belge,
3- 6085 Sayılı Sayıştay Kanunu’nun 12 nci maddesinde belirtilen niteliklere sahip olunduğunu gösterir belge,
4- İlgilinin Dairesince onaylanmış sicil özeti,
5- Yeni çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf.

Sayıştay Başkan ve üyelerinin nitelikleri

(1) Sayıştay Başkan ve üyelerinin hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri veya öğrenim itibariyle bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onanmış yurt içinde veya yurt dışındaki en az dört yıllık fakülte veya yüksekokulların birinden mezun olduktan sonra kamu idarelerinde en az onaltı yıl çalışmış olmaları gerekir.

(2) Sayıştay Başkanlığı için birinci fıkrada sayılan nitelikler ile birlikte;

 • Sayıştay üyeliği,
 • Bakanlık,
 • Müsteşarlık veya valilik,
 • Rektörlük,
 • Başbakanlık ve bakanlıklar ile bağlı kuruluşların genel müdürlük veya başkanlık,
 • Maliye Teftiş Kurulu ile Hesap Uzmanları Kurulu Başkanlığı,
 • Başbakanlık ve bakanlıklar Teftiş Kurulu başkanlıkları,
 • Düzenleyici ve Denetleyici Kurul başkanlıkları,

görevlerinde toplam bir yıl bulunmuş olmaları gerekir.

(3) Üyelik için birinci fıkrada sayılan nitelikler ile birlikte;

 • İkinci fıkranın (a) bendi hariç diğer bentlerinde sayılan görevler ile müsteşar yardımcılığında,
 • Birinci sınıfa ayrılmak şartıyla Sayıştay denetçiliği, Sayıştay başsavcı veya savcılığında,
 • Profesörlükte,
 • Birinci sınıfa ayrılmak şartıyla idari veya adli yargı hakimliğinde veya savcılığında,
 • Başbakanlık, bakanlıklar ve Hazine Müsteşarlığı merkez denetim elemanlığı görevlerinde,

toplam bir yıl bulunmuş olmaları gerekir.

(4) Sayıştay dışından üye seçilenler, son görev yaptıkları idare ile ilgili işlere üç yıl süre ile bakamazlar.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.