Connect with us

GÜNCEL

Strese İyi Gelen Besinler

Stres kişide, birçok soruna sebep olmaktadır. Halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, saç dökülmesi, isteksizlik ve duygu bozukluklarına neden olur. Stresi düzenli beslenerek ve spor yaparak yenebiliriz. Bazı besinler strese karşı durmaktadır. Bu besinleri tüketerek stresten uzak durabiliriz.

Published

on

Ispanak

Ispanağın insan vücudunun günlük magnezyum ihtiyacının %40’ını karşıladığı, yorgunluğu ve stresi kişinin üzerinden aldığı bilinmektedir.

Patates

Karbonhidrat ve şeker bakımından oldukça zengin olan patates, iştah kapatıcı özelliği ile bilinmektedir. Stres alıcı besinler arasında yer alan patates herkes tarafından tüketilen ve sevilen bir besindir. Kişilerin günlük hayatında rahatlıklar tüketebileceği uzmanlar tarafında onaylanmıştır.

Kuru Kayısı

Türkiye sevilerek tüketilen bir besin olan kuru kayısı, insan vücudunun sindirim sistemini hızlandırmasının yanı sıra, strese depresyona iyi geldiği de bilinmektedir. Magnezyum açısından zengin olan bu besin stres sorunu yalayan insanların tüketmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Tahıllı Ekmek

Ekmeğin içerisinde bulunan maya sinir sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Kişiyi sakinleştirerek rahatlanmasına yardımcı olmaktadır. Ekmeksiz yapılan diyetler bazen baş ağrısı da yapmaktadır. Bu sebepten çavdar ve buğday unu içerikli ekmekler tüketilmektedir.

Çikolata

Çikolata tüketmek mutluluk hormonu salgılamaktadır. Bu yüzden düşük miktarda çikolata tüketmek strese karşı ilaç olacaktır.

Yeşil Biber

C vitamini taşıyan yeşil biber, stresin düşmanıdır. Yeşil biberin stresi azaltma etkisi görülmektedir. Yeşil biber, portakal ve mandalinaya oranla C vitamini açısından daha zengindir.

Balık

Kan şekerinin normal düzeyde olması stres sorunu içi önemlidir. Kan şekerinin düşük olması aşırı sinirlenmeye sebep olmaktadır. Protein kan şekerini normal seviyede tutmaktadır. Bu yüzden balık tüketimi önemlidir. Özellikle ton, uskumru ve somon balığı strese birebirdir.

Muz

Muzun içeriğindeki potasyum sakinlik hissi vermektedir. Muz tüketimi günlük stresin azalmasını sağlayacaktır.

 71 kez okundu,  5 kez bugün okundu

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

GÜNCEL

ASTROLOJİ

ÇOK OKUNAN HABERLER