Connect with us

TEKNOLOJİ

Terminatör efsanesi gerçek oldu.

Pentagon, 18 milyar dolar bütçe ayırdığı programlarla kendi kendine öldürebilen ilk silahları geliştirdi ve test etti.

Published

on

Terminatör efsanesi gerçek oldu. Pentagon, 18 milyar dolar bütçe ayırdığı programlarla kendi kendine öldürebilen ilk silahları geliştirdi ve test etti. Yeni silahlarda yapay zekâ ve robot teknolojisi ön plana çıkıyor

Terminatör ya da Yarının Sınırında gibi filmlerde gördüğümüz silahlar gerçek olmaya başladı hatta ilk testleri yapılıyor. ABD, robot teknolojisini artık savunma sanayisinde iyiden iyiye kullanıyor. Yeni geliştirilen silah sistemlerinde iki teknoloji ön plana çıkıyor. Birincisi yapay zeka ikincisi ise robot teknolojisi. Amerikan ordusu geçtiğimiz günlerde kendi kendine öldürebilen bir drone ile ilk testlerini yaptı. Ellerinde Kalaşnikof (AK47) olan 12 kişilik bir birliği hiç insan yardımı almadan etkisiz hale getirdi. ABD’de bir kasabada yapılan deneyde kamera ile karar veren insansız hava aracı altı pervaneli.

18 MİLYAR $ AYRILDI
Geçtiğimiz üç yıl yeni teknolojilere tam 18 milyar dolar harcayan Pentagon, böylece bir projeye ayırdığı en büyük kaynağı bu iş için kullandı. Toplam 500 milyar dolar bütçesi olan Pentagon’un 3 milyar dolarlık bir bölümü de insan-makine savaş timlerine harcadığı belirtiliyor. Savaşma şeklini değiştirecek olan bu gelişmeler ile birlikte robot savaşı da iyice kızışmış oldu. Bilim adamları aynı zamanda neye saldırması gerektiğine karar verebilen uçan savaşçı robotlar geliştirdi. Robot teknolojisi aynı zamanda denizde de ilerliyor. Küçük gemi ve denizaltılar da üretildi. Bu deniz araçları da binlerce kilometreyi insan yardımı almadan gidebiliyor. Şimdi akıllardaki tek soru Terminatör serisindeki Skynet firması gibi kendi kararlarını alabilen robotların insanlar için tehlike oluşturup oluşturmayacağı. Cevabını bilimkurgu yazarı Isaac Asimov vermiş olsa da kesin cevabı sadece zaman verebilecek.

 

AA

 143 kez okundu,  1 kez bugün okundu

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

GÜNCEL

ASTROLOJİ

ÇOK OKUNAN HABERLER