Connect with us

TEKNOLOJİ

Wikipedia yeniden erişime açıldı.

Anayasa Mahkemesi’nin, Wikipedia’nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi, Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylece Wikipedia’nın yeniden erişime açılması için süreç başladı.

Published

on

Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’nin BTK’ya gönderdiği yazıda, “AYM’nin 26 Aralık 2019 tarihli kararı gereğince hakimliğimizin 29 Nisan 2017 tarihli kararının kaldırılmasına, www.wikipedia.org adlı internet sitesine uygulanan erişim engelinin sonlandırılmasına, bu siteye tümüyle erişimin sağlanmasına, kararın yerine getirilmesi için bir örneğinin derhal Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na gönderilmesine karar verildi” denildi.

Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı belirtilen kararda, Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içeriğin olmadığı ifade edildi. AYM, gerekçeli kararını Ankara 1’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderdi.

Hakimlik, 29 Nisan 2017 tarihinden bu yana erişime kapalı olan Wikipedia’nın tekrardan açılması yönünde karar aldı. Karar, uygulanması için BTK’ya gönderildi.

Mahkeme kararının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) ulaşmasının ardından Wikipedia, 2,5 yıl aranın ardından tekrar erişime açıldı.

Wikipedia nedir?

Wikipedia’nın çevrimiçi tüm yayınlarına erişim, “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve işbirliği halinde göstermeye çalışan içerikler” nedeniyle BTK tarafından 29 Nisan 2017’de engellenmişti. Erişim yasağı, dört bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınmıştı. AYM Genel Kurulu’nun, Wikipedia’nın erişime kapatılmasını ifade özgürlüğünün ihlali sayan kararının gerekçesi 20 günde tamamlanarak dünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Sürecin başlatılmasının ardından Wikipedia, dün akşam Türkiye’de yeniden erişime açıldı.

AYM, gerekçesinde, “yaşayan bir ansiklopedi olduğuna” ve “sürekli güncellendiğine” dikkat çektiği Wikipedia’ya tümüyle erişim yasağının ifade özgürlüğünün ihlali olduğunu ve demokratik bir ülkede bu müdahalenin “orantısız” olduğunu vurguladı. Karar özetle şöyle:

“Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir. Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir. Bu durumun oluşturacağı caydırıcı etki de başvurucularla birlikte aynı özgürlüğü kullanmak isteyen geniş kitlelerin ifade özgürlüğü üzerinde yaygın ve ağır bir baskıya neden olur.

Wikipedia’ya erişimin Türkiye’den engellenmiş olması, aynı zamanda Türkiye’deki kullanıcıların bilgi ve fikirlere erişme hakkını da sınırlandırmıştır.

Bilgi alma ve verme özgürlüğüne halel gelmemesi için Wikipedia’da yer alan içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla yapılacak bir müdahalenin demokratik toplumda gerekli olduğu ilgili ve yeterli bir gerekçe ile ortaya konulmalıdır. Wikipedia isimli internet sitesine erişimin engellenmesine karar verilmesinin demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun düşmediği sonucuna varılmıştır.”

 164 kez okundu,  1 kez bugün okundu

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

GÜNCEL

ASTROLOJİ

ÇOK OKUNAN HABERLER