Connect with us

GÜNCEL

Yemekten sonra yapılan yanlışlar

İşte, yemek yedikten sonra hayatımızın parçası haline getirdiğimiz yanlışlarımız

Published

on

Uyumak

İnsan uyuduğunda sindirim sistemi hayli yavaş çalışır. Ancak yemek yiyen bir insanın sindiriminin hızlı çalışması ve hazmı kolaylaştırması gerekmektedir. Yemekten sonra uyuma davranışı, bağırsak enfeksiyonu, çeşitli mide hastalıklarına ve aşırı kilolara neden olabilir. 

Sigara İçmek

Sigara kullanan kişiler genellikle güzel bir öğlen ya da akşam yemeğinin ardından hemen sigara içerler. Sigara, paketlerinin üzerinde de belirtiği gibi sağlığa son derece zararlı ve kansere yol açan 60’tan fazla tehlikeli madde içeriyor. Yemeğin hemen üstüne alınan nikotin ise bu etkileri daha da arttırıyor. Siz en iyisi sağlıklı bir yaşam için ne yemeklerden sonra ne de başka bir zaman sigara içmeyin.

Banyo Yapmak

Yemeğin akabinde duş almak kan dolaşımını hızlandırarak kanın bacak ve karın bölgesinde artmasına sebep olur. Bu durum sindirim sistemini olumsuz etkilemektedir.

Yüzmek

Şiş ve tok bir karınla yüzmek oldukça tehlikeli olabilir bu yüzden yüzmek için en az yarım saat beklemek gerekiyor. Yemek yendikten sonra sindirim işleminin gerçekleşebilmesi için kan akışı karına doğru oluyor ve eğer tok karnına yüzülürse bu karında ve vücutta kramplara yol açıyor.

Yürüyüş Yapmak

İnsanların birçoğu da yediği yemeği eritme düşüncesine kapılarak yürüyüş yapmak ister. Bu yürüyüş yemekte aldığınız besinlerdeki maddelerin vücudunuz tarafından alınışını sınırlandırır. Bu yüzden yürüyüşü birkaç saat ileriye atmalısınız.

Meyve Yemek

Yemeğin hemen ardından çoğu insanın meyve yediği bilinir. Ancak yemeğin akabinde tüketilen meyve midede gaz oluşmasına ve şişkinliklere sebep olabilir. Uzmanlar meyve tüketiminin yemekten birkaç saat sonra gerçekleştirilmesinin sindirime kolaylık sağladığını vurguluyor.

Çay İçmek

Hemen hemen bütün insanların yaptığı bir yanlıştır. Birçoğumuz yemek faslı bitince ince belli bardaklara sarılıp çay keyfine başlarız. Yalnız yemeğin ardından yapılan bu eylem yediğiniz besinlerin sindirilmesine güçlük çıkarır ve vücudunuzun yediklerinizden yeterince fayda sağlayamamasına neden olur. Çayı yemekten bir saat sonra rahatça tüketebilirsiniz

 79 kez okundu,  2 kez bugün okundu

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam

GÜNCEL

ASTROLOJİ

ÇOK OKUNAN HABERLER