DOLAR 32,2738 -0.15%
EURO 35,0503 0.68%
ALTIN 2.421,850,63
BITCOIN 22484814.53091%
İstanbul
32°

AÇIK

22:34

YATSIYA KALAN SÜRE

Kamuda Tasarruf Tedbirleri Resmi Gazete’de Yayımlandı Neler Değişiyor ?
  • Cine5 Haber
  • Gündem
  • Kamuda Tasarruf Tedbirleri Resmi Gazete’de Yayımlandı Neler Değişiyor ?
62 okunma

Kamuda Tasarruf Tedbirleri Resmi Gazete’de Yayımlandı Neler Değişiyor ?

ABONE OL
Mayıs 17, 2024 07:35
Kamuda Tasarruf Tedbirleri Resmi Gazete’de Yayımlandı Neler Değişiyor ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi Gazete’de Yayımlanan Tasarruf Tedbirleri

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan genelge ile kamuda tasarruf tedbirleri resmen yürürlüğe girdi. Bu yeni düzenlemeler, devlet harcamalarını optimize etmek ve kamu kaynaklarını daha verimli kullanmak amacıyla getirildi.

Yeni Alımlar ve Harcamalara Sınırlamalar

Genelge kapsamında, kamuda yeni araç, bina, mobilya ve demirbaş alımı önümüzdeki 3 yıl süreyle durduruldu. Bunun yanı sıra, deprem ve zorunlu harcamalar hariç, mal ve hizmet ile yatırım ödeneklerinde kesintilere gidilecek. Ayrıca, yönetim kurulu ücretlerine üst sınır getirilerek kamu kurumlarındaki mali yükün hafifletilmesi hedefleniyor.

Personel ve Taşıt Politikalarında Değişiklik

Kamuda personel alımına yeni sınırlamalar getirilirken, savunma ve güvenlik hizmetleri hariç olmak üzere toplu taşıma bulunan yerlerde personel servisi hizmetleri sonlandırılacak. Kamu taşıtlarının yerli ve elektrikli taşıtlara dönüştürülmesi planlanmakta, mevcut araçların tasfiye edilmesi şartıyla yeni elektrikli taşıt alımları yapılacak.

İletişim ve Reklam Harcamalarında Kısıtlamalar

Kamu kurumları, faaliyetleriyle doğrudan ilgili olmayan tanıtım, ilan ve reklam harcamalarında ciddi kısıtlamalara giderek sadece zorunlu durumlar için bu tür harcamaları yapabilecek. Ayrıca, cep telefonu hakkı sadece üst düzey yöneticilere sağlanacak.

Çalışma Saatleri ve İzin Uygulamaları

Kamu personelinin fazla mesai yapması ve nöbet tutması zorunlu haller dışında kısıtlanacak. Yıllık ücretli izin süreleri ilgili yıl içinde kullandırılacak ve geçmişte biriken izinler üç yıl içinde tüketilecek.

İhale ve Sözleşme Yönetimi

Bugünden itibaren imzalanmamış tüm mal ve hizmet alımları ile yapım ihaleleri yeniden değerlendirilecek ve genelge hükümlerine uymayanlar iptal edilecek. Önceden başlamış iş ve işlemler için de üç ay içinde yeniden izin alınması gerekecek.

Bu genelge, kamu maliyesinin sağlamlaştırılması ve devlet harcamalarının daha şeffaf, hesap verilebilir bir şekilde yönetilmesi amacıyla önemli adımlar içermektedir. Kamu kaynaklarının etkin kullanımı, ekonomik istikrarın sağlanmasında kritik bir role sahiptir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.