DOLAR 32,2242 -0.01%
EURO 34,9051 -0.39%
ALTIN 2.428,35-0,75
BITCOIN 2184198-0.1522%
İstanbul
22°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Ömer Kerkez Yargıtay’ın Yeni Başkanı Seçildi
70 okunma

Ömer Kerkez Yargıtay’ın Yeni Başkanı Seçildi

Mehmet Akarca’nın görev süresinin dolmasıyla başlayan Yargıtay Başkanlığı seçimi, 51 günün sonunda tamamlandı. Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı olan Ömer Kerkez, 37. turda 348 Yargıtay üyesinden 193'ünün oyunu alarak yeni başkan seçildi. Kerkez, dört yıllık bir süre için bu görevi üstlenecek.

ABONE OL
Mayıs 14, 2024 10:39
Ömer Kerkez Yargıtay’ın Yeni Başkanı Seçildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seçim Süreci
Akarca’nın görev süresi 24 Mart 2024 tarihinde sona erdi ve hemen ertesi gün, 25 Mart’ta Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda oylamalar başladı.

Beş adayla başlayan başkanlık yarışı, Mehmet Akarca, Ömer Kerkez ve Muhsin Şentürk arasında yoğunlaştı. 35. turdan sonra Şentürk, adaylıktan çekilerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerine katıldı.

Ömer Kerkez Kimdir
1966 yılında Antakya’da doğan Ömer Kerkez, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kariyerine Elbistan, Kozluk ve Erzin’de Cumhuriyet savcısı olarak başladı. Adalet Bakanlığı’nda Tetkik Hakimliği, Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük gibi görevlerde bulundu.

Ayrıca Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği yaptı. 5 Temmuz 2017’de Yargıtay üyeliğine seçilen Kerkez, 14 Şubat 2023’ten itibaren Yargıtay 3. Hukuk Dairesi Başkanı olarak görev yapmaktaydı.

Yargıtay Üyeleri ve Başkan Seçimi Nasıl Yapılır
Yargıtay üyeleri, derece yükselmesiyle birinci sınıfa ayrıldıktan sonra en az üç yıl başarılı şekilde görev yapmış ve birinci sınıfa ayrılmayı gerektiren nitelikleri kaybetmemiş adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcıları arasından seçilir. 12 yıl görev süresi dolan kişiler, yeniden Yargıtay üyesi seçilemez.

Yargıtay Birinci Başkanlığı için en az altı yıl Yargıtay üyeliği yapmış olma şartı aranır. Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nda başkan seçimi, üye tam sayısının salt çoğunluğu ve gizli oyla yapılır. İlk üç oylamada sonuç alınamazsa, seçim en çok oy alan iki aday arasında dördüncü oylamada yapılır. Dördüncü oylamaya katılacak adayların oylarının eşit olması durumunda ise bu adaylar da seçime katılır. Dördüncü ve beşinci oylamalarda da salt çoğunluk sağlanamazsa seçim tekrar adaylık başvuruları ile yenilenir.

Seçimler, Birinci Başkanlıkça belirlenen gün ve saatte yapılır ve çalışma saatleri boyunca devam eder. Seçim bir günde sonuçlanmazsa, sonraki çalışma günlerinde devam eder. Yargıtay Birinci Başkanı, birinci başkanvekilleri ve daire başkanlarının görev süreleri dört yıldır. Görev süresi dolanlar yeniden seçilebilir ve yeni seçim yapılana kadar görevlerine devam ederler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.